Prijavite se:
dr. sc. Renata Brezinščak, dipl. ing., muzejska savjetnica
E-mail: Renata.Brezinscak@hpm.hr
Trajanje radionica: 🕘 1 h
Broj polaznika: 20
U vrijeme adventa i radosti božićnih blagdana moramo se pripremiti za kićenje bora, ili je to možda jela, smreka???? Ma koje drvo zapravo kitimo??? Naučit ćemo kako najlakše razlikovati crnogoricu: smreku, jelu i bor, te kako napraviti prigodne božićne čestitke ili ukrase za božićno drvce. Ugodan ambijent prirodoslovnog muzeja preplavit će božićna atmosfera idealna za obiteljsko druženje u kojemu se izmjenjuju znanje i kreativnost. Ukrašavanje doma za božićne i novogodišnje blagdane aktivnost je kojoj se veselimo svi, kako mali, tako i veliki. Izradimo zajedno prirodne ukrase za drvce ili blagdanski stol, jednostavne, a vrlo efektne 3D čestitke i druge ukrase.Uz kreativne aktivnosti i igre uživajmo zajedno u blagdanskim danima.
Naučite što je to DNA, kakva je “tajna šifra”, kako izgleda, gdje se nalazi i čemu služi. Uz kratku animiranu prezentaciju na temu "Što je to DNA" učimo da DNA imaju sva živa bića, da u njoj piše sve o nama i da se jedna te ista DNA rečenica razlikuje kod različitih životinjskih vrsta. U muzejskim postavima istražuju se pojedine životinje i njihov tajni kod pa sudionici izaberu jednu životinju i uz pomoć uputa na kartici izrade dvolančanu DNA narukvicu te se tako zakite tajnom šifrom baš te životinje. Posjetiteljima će se ponuditi i DNA bojalice, križaljke i memorijske kartice te jednostavne animirane DNA igrice koje su dio sadržaja interaktivnog DNA info-pulta i „All-in-one“ računala.
Uz animiranu prezentaciju na temu "Što je to DNA, kako izgleda, gdje se nalazi, čemu služi i kako je proučavamo." u stalnom postavu razgledava se struktua i uloga DNA molekule. Slijedi samostalna izolacija DNA iz banane korištenjem svakodnevnih kućanskih potrepština. U DNA laboratoriju sudionici će moći vidjeti DNA fragmente razdvojene elektroforezom u gelu agaroze. Tu su i posebno osmišljene društvene igre i slagalice na temu DNA koje uključuju divovsku DNA slagalicu, igru „Mutacije“, memorijske kartice s ilustracijama laboratorijske opreme i kemikalija, izrada DNA modela od kartona i dvolančanih DNA narukvica prema realnom slijedu, edukativni listić s DNA mozgalicama brojni multimedijski sadržaji na temu strukture, funkcije i analize DNA.
Otkrijte fascinantni svijet mekušaca! Učimo kroz igru: gdje sve žive puževi, školjkaši i glavonošci? Upoznajte kako razlikujemo puževe po njihovim kućicama i saznajte kakvih sve oblika kućica puževa i ljuštura školjkaša ima, naučite kako žive i čime se hrane. Kroz zabavne aktivnosti otkrijte koje vrste možete pronaći u našem moru i na kopnu.U izložbenom dijelu muzeja tražimo najmanjeg puža, a otkrivamo i koje životinje baš jako vole jesti puževe i školjkaše.
Poučna i kreativna radionica na kojoj učimo o stanovnicima koraljnog grebena i izrađujemo dioramu morskog staništa poznatog po njegovim mnogobrojnim atraktivnim stanovnicima. Posebno važan i zanimljiv stanovnik tog staništa su koralji, ali i9 primjerice morske kornjače. Izrađujući diorame učimo i o tim životinjama. Napravimo zajedno, ili po želji svatko za sebe, atraktivnu dioramu ovog iznimno važnog staništa kojega sve više uništavaju klimatske promjene, ali i suvremeni život i djelovanje ljudi.
Otkrijte tajne građe biljaka kroz zabavno proučavanje cvjetova i cvatova! Naučite prepoznavati različite vrste cvjetova, njihove dijelove i ulogu u prirodi. Praktičnim radom i mikroskopiranjem istražite čudesni svijet biljaka.
Na radionici se kroz zanimljive sadržaje usvajaju osnovni pojmovi vezani uz naš planet Zemlju. Interaktivnim pristupom spajanja pojmova, slika i objašnjenja saznaje se kako je građena Zemlja, što skriva tlo pod našim nogama, tko proučava Zemlju, što je geologija. Izrađujemo i model Zemlje, vulkana i još mnogo toga zanimljivoga.
Upoznajte nevjerojatne pretpovijesne stanovnike hrvatskog područja! Od dinosaura do mamuta, uz originalne fosile i replike istražuje se koji su sve fascinirajući stvorovi nekada živjeli na našem tlu. Uz sva ta saznanja igramo se paleontologa i oslikavamo naše davno izumrle divove.
Zakoračite u svijet geologije kroz osnovne pojmove i procese! Naučite što su stijene, a što fosili, a što minerali. Otkrijte kako geolozi "čitaju" povijest Zemlje zapisanu u slojevima stijena. Najbolji način da to znamo je šetnja po mineraloškom i paleontološkom postavu uz zanimljive aktivnosti, rješavanje zadataka, slagalica, igre pamtilica i drugih sadržaja.
Zakoračite u blještavi svijet minerala! Otkrijte njihove čarobne boje i oblike, naučite kako nastaju i kako ih prepoznati. Kroz praktične vježbe istražite njihova svojstva i saznajte gdje se sve minerali koriste u svakodnevnom životu.
Putujte kroz vrijeme do najstarijih razdoblja Zemljine povijesti! Istražite kako je izgledao svijet prije više stotina milijuna godina, koja su stvorenja vladala planetom i kako znamo što se događalo prije više milijuna godina.
Otkrijte prirodna bogatstva naše zemlje! Od jedinstvenih krških fenomena do endemskih vrsta, upoznajte raznolikost hrvatske prirodne baštine i saznajte zašto je važno očuvati je za buduće generacije.
Spojite umjetnost i znanost! Naučite crtati prapovijesne životinje i današnje vrste tehnikom crteža. Pod vodstvom stručnjaka, razvijajte vještine znanstvene ilustracije na zabavan način.
Volite čitati! Sjajno, ovo je radionica baš za vas. O prirodi i njenim zanimljivim temama učimo čitajući naše muzejske publikacije. Različite su teme, a prvo čitamo, a zatim razgovaramo o temi. našoj muzejskoj čitaonici čitamo zanimljive priče iz naših muzejskih publikacija: zašto roda ima duge noge, koliko je strašan bio megalodon, o izumrlim divovima, morskim kornjačama, koraljima i druge prirodoslovne priče...
Upustite se u zabavno istraživanje botaničko-zoološkog postava. Istraživati mogu svi, predškolci uz pomoć roditelja, a učenici samostalno ili u društvu obitelji, prijatelja. Dođite i upoznajte svijet biljaka i životinja kroz igru i zabavu.
Upustite se u avanturu otkrivanja muzejskog "blaga"! Kroz zabavne zagonetke i zadatke samostalno istražite svijet minerala i fosila, učeći o Zemljinoj povijesti i njenim prirodnim bogatstvima. Sudjelovati mogu svi, predškolci uz pomoć roditelja, a ostali samostalno ili u društvu s prijateljima.
Za sve koji žele naučiti prepoznavati različite vrste ptica - ovo je baš za vas. Zna se da svakog proljeća ptice u svoja gnijezda polažu jaja i čuvaju mladunce, a mi se spremamo obojati uskršnje pisanice. Priroda je maštovito, najrazličitijim bojama i šarama obojila jaja različitih vrsta ptica, ali koje je čije jaje? Naučite kako izgledaju jaja nekih čestih, nama poznatih vrsta ptica. U našem postavu mnogo je ptica, a njihova su se jaja pomiješala i raštrkana po postavu. Moramo ih naći i trebamo vašu pomoć. Pomozite pticama da pronađu svoja jaja kako bi mogle podići svoje mladunce.Za uspješne tragače možda bude i nagrada....